Titebond Navako

Medienos klijai - klausimai / atsakymai

Dažnai užduodami klausimai

Kokios yra išdžiūvusių „Titebond“ medienos klijų spalvos?

Titebond III Ultimate – šviesiai ruda
Titebond Original – geltona
Titebond II Premium – skaidri geltona
Titebond Dark – ruda
Titebond Liquid Hide – skaidri gintarinė
Titebond Melamine – bespalviai klijai
Titebond No-Run, No-Drip – skaidrūs su šviesiai rusvu atspalviu
Titebond Quick & Tick Multi Surface Glue - skaidrūs
Titebond Polyurethane – skaidri rusva 
Titebond Translucent – bespalviai klijai
Titebond Instant Bond – bespalviai klijai

Kas yra „supleišėjimo efektas“?
„Supleišėjimo efektas“ yra procesas, kuris suteikia antikinę išvaizdą beveik viskam. Su šiuo efektu praktiškai viskas atrodys išskirtinai senovinis. Tradiciškai daugelis kolekcininkų naudoja „Titebond Liquid Hide Glue“ (Supleišėjusių dažų efekto instrukcija) šiam efektui pasiekti.

Koks yra „Titebond“ medienos klijų galiojimo laikas?
Mūsų duomenimis didžiosios dalies mūsų medienos klijų galiojimo laikas yra du metai. „Titebond Liquid Hide Glue“ galiojimo laikas nurodytas ant buteliuko, kadangi šie klijai laikui bėgant gali prarasti savo gebėjimą išdžiūti iki kietumo ir šis pokytis nėra akivaizdžiai matomas. „Titebond Polyurethane Glue“ galiojimo laikas neatidarytoje pakuotėje yra vieneri metai, bet juos galima naudoti tol, kol jie yra takūs.
Tačiau poliuretanai yra sukurti taip, kad reaguotų su juos veikiančia drėgme. Kartais jie pradeda kietėti atidarius buteliuką. Didžioji dalis mūsų geltonų ir baltų klijų, įskaitant „Titebond Original“ ir „Titebond II“ išlieka tinkami naudojimui ir praėjus dvejiems metams. Jei „Titebond Original“ taptų tiršti, plaušingos ir ne vientysos konsistencijos, ar „Titebond II“ virstų į oranžinės spalvos gelį, tai reiškia, kad jie yra nebetinkami naudojimui.
Trumpiausias „Titebond III“ galiojimo laikas yra dveji metai. Laikant tinkamai kambario temperatūroje, „Titebond III“ galima naudoti ir praėjus nurodytam galiojimo laikui. Jei sutirštėja, smarkiai suplakite daužydami buteliuką į kietą paviršių, kol produktas įgaus pirminę formą.

Ar galima „Titebond“ medienos klijus naudoti tikmedžiui, kedrui, raudonmedžiui?
Kadangi ant šios rūšies medienos yra linkęs susidaryti aliejingas ar tanino rūgšties sluoksnis, tai gali kelti problemų. Bet kurios rūšies medienos atveju, teršiančio sluoksnio nuobliavimas, suleidimas ar nušlifavimas prieš pat klijuojant padės pasiekti gerų rezultatų. Kitu atveju, šiam sluoksniui pašalinti, klijuojamą paviršių reikia nušluostyti acetonu. Acetonas greitai išdžiūva ir leidžia klijuoti beveik iškarto po paviršiaus nuvalymo.

Ar „Titebond“ klijus saugu naudoti?
Visus mūsų „Titebond“ medienos klijus yra saugu naudoti ir jie neišskiria jokių kenksmingų garų. Jie atitinka ASTM D4236 reikalavimus saugiam naudojimui menuose ir amatuose. „Titebond III Ultimate Wood Glue“ ir „Titebond II Premium Wood Glue“ yra patvirtinti netiesioginiam sąlyčiui su maistu. Dėl šios priežasties, šiuos klijus rekomenduojame pjaustymo lentoms gaminti. Dirbant su „Titebond Polyurethane Glue“ rekomenduojame mūvėti pirštines, kadangi dažnai naudojant šį produktą plikomis rankomis, jis gali padidinti jautrumą šio tipo produktams.

Koks yra „Titebond“ medienos klijų suspaudimo ir džiūvimo laikas?
Didžiajai daliai savo medienos klijų rekomenduojame neapkraunamos jungties suspaudimo laiką nuo trisdešimt minučių iki valandos. Apkraunamą jungtį suspaustą reikia laikyti 24 valandas. Rekomenduojame naują jungtį be apkrovos išlaikyti 24 valandas. „Titebond Polyurethane Glue“ klijų atveju, rekomenduojame ne trumpesnį nei keturiasdešimt penkių minučių suspaudimo laiką. Klijai visiškai sukietėja per 6 valandas.

Ar galima „Titebond“ medienos klijus skiesti?
Didžiąją dalį mūsų klijų vandens pagrindu galima skiesti vandeniu iki 5 % svorio ar tūrio. Didesnis nei 5 % vandens kiekis sumažins jungties stiprumą. „Titebond Liquid Hide Glue“ skiedžiami švelniai šildant buteliuką šilto vandens puode. „Titebond Polyurethane Glue“ galima skiesti tik įdėjus buteliuką į šilto vandens puodą.

Ar galima dažytus ar beicuotus paviršius klijuoti „Titebond“ medienos klijais?
Didžioji klijų dalis yra sukurti klijuoti pliką medieną. Dažai ar kitos beicuotos medžiagos užblokuoja poras ir klijai negali prasiskverbti į medį. „Titebond Polyurethane Glue“ gali veikti klijuojant dažytus ar beicuotus paviršius, bet reikia nepamiršti, kad rišančioji jėga bus tokia kaip tarp dažų ir medžio.
Rekomenduojame, kad ant klijuojamų substratų nebūtų jokių dažų, beicų ar sandariklių.

Kaip nuvalyti šlapius ir išdžiuvusius klijus?
Didžiąją dalį mūsų vandens pagrindo klijų galima nuvalyti drėgna šluoste prieš jiems išdžiūstant. Klijams išdžiuvus, juos galima nugrandyti ar nušlifuoti. Taip pat gali padėti garai iš lygintuvo, bet tokiu būdu nepašalinsite klijų iš medžio porų. Šlapius „Titebond Polyurethane Glue“ klijus galima pašalinti acetonu, bet lengviau yra nulupti išdžiūvusią klijų putą. Sausus „Titebond Instant Bond“ medienos klijus galima pašalinti acetonu ar šlifuojant.

Kodėl poliuretaniniai lydieji klijai yra stipresni nei įprastiniai lydieji klijai?
Poliuretaniniai (PUR) lydieji klijai pirminį surišimą suformuoja iš karto atvėsę, panašiai į įprastinius lydžiuosius klijus. Tačiau PUR atveju yra ir antroji fazė, kurios metu klijai reaguoja su klijais, sudarydami ypač stiprius cheminius skersinius tarpmolekulinius ryšius. Šios fazės metu faktiškai susidaro grandinė tarp rišančių klijų ir į substratą prasiskverbusių klijų, ir toks ryšys yra daug stipresnis ir ilgaamžiškesnis nei įprastinių lydžiųjų klijų atveju.

Kiek laiko užtrunka skersinių ryšių formavimosi reakcija?
Skersinių ryšių formavimasis užtrunka nuo kelių valandų iki dienų ir ryšio stiprumas didėja proporcingai. Tačiau nepamirškite, kad ir pirminis surišimas yra pakankamai stiprus suklijuotiems mazgams apdoroti iš karto po suklijavimo sukietėjus klijams. Apkrovą laikančias jungtis reiktų palaikyti be apkrovos 24-48 valandas, kol pasibaigs skersinių ryšių susiformavimo reakcija.

Iš kur imama drėgmė reakcijai?
Reakcija vyksta su oro ir substrato drėgme. Nuo drėgmės kiekio gali priklausyti klijų kietėjimo ir brendimo laikas.

Kaip pašalinti klijus nuo rankų?
Primygtinai rekomenduojame „Titebond Polyurethane Hot Melt“ klijus naudoti su pirštinėmis. Klijai yra karšti ir gali nudeginti neapsaugotą odą. Tačiau patekus klijams ant odos, gerai nuplaukite muilu ir pemza. Plaukite tiek, kiek reikia.

Kuom skiriasi ANSI / HPVA I ir II tipo atsparumo vandeniui specifikacija?
Abu šie bandymai atliekami naudojant 15x15cm mėginius. Mėginiai daromi iš trijų sluoksnių beržo laminato suklijuotos faneros. I (D4) tipo bandymas yra žymiai griežtesnių reikalavimų nei II (D4) tipo. Jo metu verdamos suklijuotos jungtys ir mėginiai analizuojami kol jie šlapi. I (D4) tipo bandymuose 15x15cm plokštės pjaustomos į 2,5x7,5cm mėginius, kurie verdami 4 valandas ir po to kaitinami 63°C krosnyje 20 valandų. Po to jie verdami dar 4 valandas ir iš karto ataušinami tekančiu vandeniu. Šlapi mėginiai veikiami šlyties jėga ir jungtys turi parodyti tam tikrą stiprumą, ir atitikti suirimo reikalavimus, kad praeitų I (D4) tipo specifikaciją.
II (D3) tipo bandymuose 15x15cm plokštės pjaustomos į 5x13cm mėginius, kurie verdami 4 valandas ir po to kaitinami 49°C krosnyje 19 valandų. Tai kartojama iš viso tris ciklus ir, kad praeitų II (D3) tipo specifikaciją, jungtys neturi atsisluoksniuoti.

Kokie yra „Titebond III“ privalumai lyginant su poliuretaniniais klijais?
Nors poliuretaniniai klijai gerai suriša įvairias medžiagas, „Titebond III“ turi geresnes savybes įvairiose srityse. Be puikaus atsparumo vandeniui, jie taip pat pasižymi stipresniu medis-medis surišimu, neputoja ir pakanka trumpesnio suspaudimo laiko. „Titebond III“ nesukelia sveikatos problemų, nereikia pirštinių ir nusiplauna vandeniu. Jie yra pigesni nei poliuretaniniai klijai ir turi panašias sąnaudas.

Kodėl turėčiau naudoti „Titebond III“ vietoje „Titebond II“ ar kitų „Titebond“ medienos klijų?
Nors visi „Titebond“ produktai pasižymi aukštomis savybėmis, „Titebond III“ yra ypač geri naudojimui lauke žemesnėse temperatūrose, ar kai dėl didelės drėgmės reikia naudoti I (D4) tipo klijus. Naudojant viduje atveju, ilgesnis darbo laikas su „Titebond III“ suteikia staliui daugiau laisvės išlygiuoti detales prieš jas suklijuojant. Apibendrinant, „Titebond III“ apjungia aukštą stiprumą, I (D4) tipo atsparumą vandeniui, ilgą „atviro“ darbo laiką, ir žemą darbo temperatūrą į vieną lengvai naudojamą produktą.

Ką reiškia galiojimo laiko sąvoka „Titebond“ medienos klijams?
Galiojimo laikas („Shelf life“) yra konservatyvus trumpiausio laikotarpio vertinimas, kurio metu produktas turėtų išlikti naudojamu jį laikant nurodytose sąlygose. Ši sąvoka taip pat gali reikšti „tinkamumo naudojimui laikas“ ar „saugojimo laikas“ ir šios sąvokos reiškia tiek fizinių savybių išlaikymą, tiek produkto tinkamumo išlaikymą. Kalbant apie medienos klijus, pasiektas nurodytas galiojimo laikas nereiškia, kad produktas „nebegalioja“ ar negali būti naudojamas. Į nurodytą daugelio mūsų klijų galiojimo laiką mes žiūrime paprasčiausiai kaip į rekomendaciją galimoms problemoms dėl senėjimo išvengti. Faktiškai, kol tokie produktai kaip „Titebond Original„, „Titebond II“ ir „Titebond III“ išlieka skysti be drastiško išvaizdos pokyčio, jie ir toliau dirbs kaip numatyta.

Ar „Titebond“ medienos klijai nusiplauna nuo drabužių?
Atsitiktinai užtiškus „Titebond“ medienos klijams ant drabužių, svarbu nedelsiant juos sudrėkinti vandeniu ir išlaikyti šlapius, kol visus klijus nutrinsite nuo drabužių. Nedėkite drabužio į džiovyklą, kol nepašalinsite visų klijų. Karštis sulydys klijus į audinį ir jie nebeišsivalys. Išdžiūvę „Titebond II“ ir „Titebond III“ nebeišsivalys iš audinio. Acetono / vandens / acto mišinys suminkštins klijus, bet jų neištirpdys. Grandant suminkštėjusius klijus galima pašalinti didžiąją jų dalį.

Koks yra geriausias būdas išardyti suklijuotą jungtį?
Esminis dalykas norint išardyti suklijuotas jungtis yra susilpninti rišamąją jėgą. „Titebond Original“,  „Titebond II“ ir „Titebond III“ klijų stiprumą galima sumažinti pašildant suklijuotą jungtį fenu. Taip pat galima panaudoti ir garus iš lygintuvo. „Titebond Liquid Hide Glue“ klijų jungtį susilpninti galima užlašinant kelis vandens lašus ant jungties krašto ir palaukus, kol jis įsigers.